Zapalenie pęcherza moczowego jest schorzeniem występującym częściej u kobiet niż u mężczyzn z uwagi na znacznie krótszą cewkę moczową, przez którą bakterie przedostają się do organizmu. Choroba ta nie jest jednak rzadkością u panów, a jej objawy bywają równie uciążliwe; brak odpowiedniego leczenia może zaś doprowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Niepokojące sygnały związane z oddawaniem moczu zawsze powinny zatem skłonić do wizyty u urologa — zapalenie pęcherza moczowego, choć niejednokrotnie uprzykrzające codzienne funkcjonowanie, zwykle można bowiem szybko i skuteczne wyleczyć.
Skąd bierze się zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn?
Przyczyną zapalenia pęcherza moczowego najczęściej jest infekcja bakteriami E. coli, które cewką moczową przedostają się do pęcherza. Do zakażenia może zaś dojść w różnorodnych sytuacjach, w tym choćby po skorzystaniu z publicznej toalety, po stosunku płciowym bez zabezpieczenia albo w wyniku nieprawidłowo przeprowadzonego zabiegu medycznego. Bakterie E. coli bytują w jelicie grubym — źródeł zapalenia pęcherza moczowego niekiedy dopatruje się więc w niewłaściwej higienie intymnej. Co więcej, na zachorowanie bardziej narażeni są również panowie z cukrzycą, chorobami nerek czy obniżoną odpornością.
Objawy zapalenia pęcherza
Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn łatwo zdiagnozować, co pozwala na szybkie wdrożenie leczenia. Wynika to z charakterystycznych objawów choroby, do których można zaliczyć:
- kłucie w penisie,
- ból lub pieczenie podczas oddawania moczu,
- uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
- częstomocz,
- niekiedy zmętnienie moczu lub obecność krwi.
Każdy z tych symptomów jest uciążliwy na co dzień i powinien skłonić do niezwłocznej wizyty u specjalisty. Bez prawidłowego leczenia zapalenia pęcherza moczowego może bowiem dojść do poważniejszych problemów, zwłaszcza związanych z pracą nerek.
Zapalenie pęcherza moczowego: leczenie
Chociaż objawy zapalenia pęcherza moczowego mogą wywoływać niemały dyskomfort, leczenie schorzenia zwykle nie jest skomplikowane. Czasami wystarczy stosowanie dostępnych bez recepty leków, ale jeśli te nie pomagają albo gdy pojawią się takie niepokojące sygnały jak gorączka czy nudności, należy skonsultować się z lekarzem. Urolog najczęściej wdraża wówczas antybiotykoterapię, która zazwyczaj trwa około tygodnia.
Jeśli dostrzegasz u siebie niepokojące objawy mogące świadczyć o zapaleniu pęcherza moczowego, zapraszam do umówienia wizyty w jednym z moich gabinetów urologicznych. Jako doświadczony urolog przeprowadzę dokładny wywiad oraz diagnostykę, a następnie zaproponuję leczenie, które pozwoli Ci uwolnić się od problemu.